کروماکی چیست؟ پرده سبز یا آبی؟

یکی از دغدغه های تولید و در نهایت پس از تولید تکنیک کروماکی است و اینکه رنگ سبز بهتر است یا رنگ آبی؟

کروماکی چیست؟

در تصویر، ما دو عنصر اصلی تحت عنوان رنگ (Chrominance) و نور (Luminance) داریم که در نهایت با ترکیب این دو عنصر تصویر تشکیل میگردد. هر گاه ما بخواهیم رنگی را از تصویر حذف کنیم از تکینیک کروماکی استفاده میکنیم و اگر بخواهیم دامنه نوری رااز تصویر حذف کنیم از تکنیک لوماکی استفاده خواهیم کرد. پس به عبارتی تکنیک کروماکی، حذف یک طیف از رنگ در تصویر میباشد. اما چه رنگی برای کروماکی مناسب است و چرا از رنگهای سبز و آبی استفاده میگردد؟

از آنجایی که مقوله کروماکی یک پروسه تولیدی و در نهایت پس از تولیدی می باشد، پس فرآیند تولید و یا تصمیم گیری در زمان تولید، پروسه پس از تولید را میتواند راحتتر و یا سختتر نماید. تصمیم درست در زمان تولید کمک شایانی به کیفیت خروجی و راحتی انجام آن خواهد داشت. از مهمترین عواملی که برای انتخاب رنگ پرده کروماکی باید در نظر گرفت، رنگی است که کمترین تاثیر گذاری را بر روی رنگ پوست انسان و یا به عبارتی Skin Tone خواهد گذاشت.

طبق تصویر فوق رنگ پوست انسان میانه ای از رنگ های قرمز و سبز میباشد و بدین صورت رنگ آبی کمترین اثر گذاری رابر روی پوست انسان خواهد داشت. پس در نگاه اول بهترین رنگ پرده برای کروماکی رنگ آبی میباشد، زیرا کمترین مقدار در رنگ پوست انسان است و در حین کروماکی آسیبی به رنگ پوست انسان نمیزند.

در ضبط یک تصویر کروماکی می توان همه عناصر اععم از لباس، رنگ دکور و لوازم صحنه را عوض نمود ولی برای رنگ پوست انسان هیچ کاری نمیتوان انجام داد، به همین خاطر مهم ترین عامل تصمیم گیری برای انتخاب رنگ پرده کروماکی رنگی است که کمترین اثر گذاری را در پوست انسان دارد. پس به همین خاطر رنگ آبی برای کروماکی گزینه مناسبی است، اما چرا در بیشتر مواقع از رنگ سبز برای کروماکی استفاده میگردد؟

رنگ پرده کروماکی مقوله مهمی است ولی عامل مهمی که در انتخاب این رنگ تاثیر دارد، جدا از رنگ پوست انسان دوربین و فرمت تصویر بردای می باشد. زیرا نحوه و الگوی ذخیره سازی اطلاعات تصویر خیلی مهم و تاثیر گذار بر روی کرماکی در فرآیند پس از تولید می باشد.

اگر برای تصویر برداری از نگاتیو یا Reel استفاده شود تعاریف فوق برای انتخاب رنگ پرده (پرده آبی) کاملا صادق است اما در موارد ضبط دیجیتال تعاریف کمی متفاوت تر است. در سیستم ضبط دیجیتال نحوه الگوی تبدیل تصویر به مدیا یا فایل دیجیتال میزان اطلاعات دریافتی و ثبت شده را تعیین میکند و همین تعیین الگوی ثبت داده، کیفیت خروجی را تعیین نموده و بر روی کروماکی نیز تاثیر گذار است.

در سیستم ضبط دیجیتال ما دو الگوی ضبط RGB یا RAW و YCbCr را خواهیم داشت. در سیستم ضبط RGB یا همان RAW تصاویر به صورت کامل و ماننده نگاتیو ثبت می گردند ولی حجم فایل و دیتای خیلی زیادی را اشغال خواهند کرد. در این سیستم ضبط نیز مانند Reel یا نگاتیو بهترین رنگ پرده برای کروماکی رنگ آبی می باشد.

اما اگر از در سیستم رنگ YCbCr استفاده گردد، الگوهای مختلفی مانند 4:4:4 و 4:2:2 و 4:2:0 و 4:1:1 برای پایین آوردن و کم کردن حجم اطلاعات استفاده میگردد. در این سیستم رنگی و استفاده از کالر سمپلینگ های مختلف بیشترین خسارت به رنگ آبی وارد میگردد و بین رنگ های RGB کمترین خسارت به رنگ سبز وارد میشود، زیرا رنگ سبز بیشترین اطلاعات نوری را خواهد داشت.

برای درک بهتر سیستم رنگ YCbCr و مقوله کالر سمپلینگ پیشنهاد میکنم مقاله ای را که در این باره در سایت نوشته ام را مطالعه فرمایید.

در تصاویری که به صورت YCbCr و با Color Sampling ضبط میگردند به علت بالاترین میزان وجود رنگ سبز و کمترین خسارت وارده به رنگ سبز، بهترین رنگ پرده برای کروماکی رنگ سبز می باشد. پس اولین گزینه برای انتخاب رنگ پرده کروماکی، رنگ آبی برای نگاتیو یا فایلهای RAW و RGB  میباشد و اگر از مدیا با کالر سمپلینگ و سیستم رنگی YCbCr استفاده شود بهترین رنگ پرده برای کروماکی رنگ سبز می باشد.

شناخت عوامل و عناصر هنگام تولید مثل کروماکی تاثیر به سزایی در پروسه پس از تولید خواهد داشت. پس یکی از عناصر مهمی که در انتخاب رنگ پرده کروماکی در حین تولید وجود دارد، انتخاب دوربین تصویربرداری و فرمت و تنظیمات دوربین می باشد.

در یک جمع بندی کلی در دوربین های دیجیتال می توان گفت، فرمت RAW یا RGB و حتی 4:4:4 برای کروماکی با پرده آبی و Color Sampling های پایین تر از 4:4:4 برای کروماکی با پرده سبز مناسب هستند.

حال اگر بخواهیم یک نگاهی به دوربین های بیاندازیم، باید گفت که در دوربین های RED, Arri Alexa, Black Magic Desin که قادر هستند هم با فرمت RGB و هم با کالر سمپلینگ تصویر برداری کنند، بسته به تنظیمات دوربین رنگ پرده کروماکی تعیین می گردد اما در دوربین های DLSR مثل Sony, Canon, Nikon که فقط با سیستم رنگی YCbCr تصویر برداری میکنند بهترین رنگ پرده، رنگ سبز می باشد.